Balets

Balets ir deju mākslas veids, kurš radās jau 15. gadsimtā Itālijā, kur sākumā tas bija vienkāršs performances stils, bet pēc tam lēnām pārtapa par to tehniski precīzo un skaisto deju mākslas veidu, ko mēs šobrīd varam redzēt baleta izrādēs. Baleta pirmsākumi ir meklējami Itālijā Luija četrpadsmitā laikā, kurš jau no bērnības bija ļoti liels mūzikas un dejošanas lietpratējs un viņš tad arī radīja pirmo oficiālo baleta skolu, kas bija Rojālo deju akadēmija, kur tad arī tika apmācīti pirmie profesionālie baleta dejotāji. Šī organizācija pēc tam tad arī apmācīja citus baleta trenerus un tos sertificēja, lai radītu pēc iespējas kvalitatīvāku deju stilu ar noteiktiem likumiem un vispārzināmām kustībām. Līdz 1830. gadiem jau Balets bija kļuvis par pierastu lietu Itālijas kultūrā un tāpēc baleta skatītāju apmeklējums samazinājās, bet šo mākslas stilu pārņēma Dānija un Krievija, kurās tad palēnām, bet pamatīgi uzplauka dažādi jauni baleta stili un dažas ļoti slavenas baleta skolas. Un tikai ap pirmā pasaules kara sākumu tad balets atgriezās plašākā Eiropas reģionā un galvenais spiediens bija tieši no dažām Krievu baleta grupām, kas bija ļoti populāras un spēja iekarot daudzu skatītāju uzmanību.

Baletā ir daudz un dažādas ļoti precīzas kustības, kuras ir jāizpilda un šis deju stils tiek pamatā dejots uz pirkstgaliem, kas tad to padara tik ļoti atšķirīgu no citiem deju veidiem. Pamata baleta kustību klāsts tika izdomāts jau Itālijā šī deju stila sākuma posmā un tāpēc daudzas kustības vēl jo projām tiek sauktas tieši Franču valodā. Bet gadiem ejot jaunās kustības, kas ir nākušas klāt ne vienmēr tiek sauktas franču terminos un tāpēc baleta valoda var tikt uzskatīta par pamatā Franču, bet ar dažādiem dialektiem. Baletam ir dažādi stili sākot no romantikā baleta līdz klasiskajam baletam un jaunmodīgajam neoklasiskajam baletam, un katrs no šiem stiliem ienes savu elpu uz skatuves un lai kārtīgi izprastu šī deju stila un šīs mākslas būtību ir jāredz tie visi, jo noskatoties vienu ir tas pats, kas paskatīties uz kubiku no vienas malas un teikt ka tas ir plakans.

Jaunās paaudzes baleta skolotājiem un mācekļiem ir jāmāk un jābūt dabīgiem visos baleta stilos, kas padara šo mākslu vēl tik daudz sarežģītāku un lai kļūtu par labu baleta dejotāju ir nemitīgi jātrenējas un kā šie treniņi apstājas, tā iemaņas ātri vien pazūd, jo šajā deju stilā tiek izmantoti daudz un dažādi muskuļi, kas ikdienā netiek speciāli trenēti. Bet kopumā balets ir kļuvis par neatņemamu dejas mākslas sastāvdaļu un mūsdienu baleta izrādē tiek iekļauti arī citu deju stilu elementi un kopumā tiek veidots pilnvērtīgs šovs kas vienmēr liekas interesants un aizraujošs, bet arī nopietns un romantisks.