Karsējmeitenes

Karsējmeitenes, jeb karsējas, kā arī viņas mēdz dēvēt ir tas deju veids, kas tiek pielietots dažādu spēļu puslaikos, lai uzmundrina’tu gan komandu gan arī skatītājus rādot gad dažādus deju soļus gan lēkājot un protams arī izsaucot dažādus uzmundrinošus saukļus. Amerikā vien tiek lēsts, ka ir vairāk kā 1.5 miljoni karsēju un pateicoties dažādām filmām par karsējmeitenēm visā pasaulē šis deju veids ir guvis ļoti lielu popularitāti un atpazīstamību.

Karsēju aizsākumi ir meklējami jau 18. gadsimtā, kad dažādos sporta pasākumos tika veidotas organizācijas, kas centās uzmundrināt sportistus un, protams, arī skatītājus ar dažādiem saucieniem. Sākumā karsēšana jeb uzmundrināšana bija tikai vīriešu nodarbe un parasti tie bija studenti no tās pašas komandas, kas spēlēja uz laukuma, kuri atbalstot savu komandu kliedza dažādus saukļus, kā “ātrāk”, “stiprāk”, “tālāk”, “uz priekšu!” utt. Un tā tas turpinājās līdz pat 1920. tajiem gadiem, kad šajā nodarbē sāka iesoļot arī sievietes, un pēc dažādiem datiem pašlaik sievietes sastāda 97% no uzmundrināšanas dejām un tāpēc arī mēs visi zinām vārdu karsējmeitenes nevis karsēji. Sākumā karsējmeitenes darīja to pašu, ko vīrieši un kliedza dažādus saukļus un lēkāja uz laukuma. Bet pamazām līdz ar otrā pasaules kara sākumu kad vīrieši lielākoties visi devās karā, tad sievietes pārņēma stafeti un sāka organizēt kartografētas dejas mūzikas ritmā un pamazām izveidoja šo deju stilu līdz tam, kāds tas ir redzams pašlaik. Un, jo atvērtāka kļuva kultūra, jo arī īsāki palika šo meiteņu tērpi, kas tad arī noveda pie mūsdienu skaistajām karsējmeitenēm, kas ar saviem augumiem un kustībām uzmundrina fanus, kas pārsvarā ir tieši vīrieši.

Lai gan sākumā karsējas bija tikai koledžas sporta veidos, tomēr pamazām šī nodarbe nonāca arī līdz lielajiem profesionālajiem sporta veidiem un 1950. gados sāka organizēties pirmās profesionālās karsējmeiteņu grupas, kas dejoja gan amerikāņu futbola gan basketbola un arī futbola puslaikos. Un mūsdienās pamatā karsējmeitenes ir redzamas tieši basketbolā un amerikāņu futbolā, kur tad ir gan profesionālās līgas gan arī amatieru līgas gan augstskolās gan arī vidusskolās.

Bet karsējmeitenes, lai gan skaisti dejo un uzmundrina skatītājus, tomēr ir viena no visnedrošākajām deju nodarbēm, jo piramīdas un bīstamie triki, ko šīs meitenes rāda var būt diezgan bīstami un nokrišana no liela aukstuma bieži vien beidzas ar lauztiem kauliem un stipriem sasitumiem. Karsējmeitenēm ir vissliktākā statistika, kas attiecas tieši uz nopietniem savainojumiem un tas savukārt parāda cik bīstams ir šis sporta veids, un kopumā karsēju pasaulē ir bijušas vairāk kā 100 tiešām nopietnas nelaimes kur iesaistīta ir nāve vai nopietna sakropļošana. Tāpēc jaunajām karsējām ir jābūt ļoti uzmanīgām un jātrenējas ļoti ļoti daudz, lai šādai negadījumi nenotiktu!